top of page

Atlas o spolunažívaní Olašských Rómov, Maďarov a Slovákov na Nitriansku

Etnická skupina Olašských Rómov patrí medzi menej poznané na Slovensku. Ide pritom o skupinu niekoľko desať tisíc ľudí, ktorí sa svojim jazykom aj tradíciami výrazne líšia od ostatných Rómov na Slovensku.


Nová publikácia Inštitútu Mateja Bela prezentuje ich príbeh v kontexte spolunažívania Olašských Rómov s miestnou majoritou - Slovákmi a Maďarmi - na Nitriansku. Výskumná správa je založená na niekoľkomesačnom terénnom výskume v okresoch Levice, Nitra, Nové Zámky, kde naši anketári a anketárky navštívili 55 obcí s prítomnosťou týchto komunít.


V publikácii nájdete informácie nielen o histórii Olašských Rómov na Slovensku, ale aj o aktuálnom stave ich komunít v regióne Nitriansko. Venujeme sa témam školstva, zamestnanosti ako aj osobitným inštitúciám, akými sú v rámci tejto skupiny vajdovia.


Publikáciu, ako aj zdrojovú databázu, si teraz môžete stiahnuť dole. Výskum bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.Spolunažívanie Olašských Rómov, Maďarov a Slovákov na Nitriansku
.pdf
Download PDF • 3.50MB


Databáza ARS SORMSN
.xlsx
Download XLSX • 56KB
Comments


bottom of page