A gyerekek alacsony iskoláztatása és a munkanélküliség jelenti a legnagyobb problémát a nyugat-szlovákiai oláh cigányok közösségeinek, derül ki a Bél Mátyás Intézet (BMI) legújabb publikációjából. Az oláh cigányok az egyik legtradicionálisabb közösség a szlovákiai romák között, ami hátrány is lehet az iskolalátogatás szempontjából. A többségi lakosság és az oláh cigányok közösségei közti problémák kezelésében segít, ha az adott közösségnek van vajdája vagy más közvetítője. A BMI Nyitra megye három járásában élő oláh cigányok helyzetét vizsgálta, ahol a romák mintegy 40 százaléka ebbe az etnikai alcsoportba tartozik. Ezekre a közösségekre nem annyira jellemzőek a teljesen szegregált telepek, de az életszínvonal alacsonyabb a település többségi lakóinak – szlovákoknak vagy magyaroknak – az életszínvonalánál. A legnagyobb probléma a gyerekek alacsony iskolázottsága és a munkanélküliség.
A Bél Mátyás Intézet (BMI) munkatársai Nyitra megye három járásában, a Nyitraiban, a Lévaiban és az Érsekújváriban végzetek részletes felmérést az oláh cigányok körében. 55 településen mérték fel a romák között kisebbséget alkotó népcsoport helyzetét, és ezt publikálták a szerzők, Ravasz Ábel, Ľuboš Kovács és Ivana Elgyütt, a legutóbbi kiadványukban.
Nyitra megye a kutatás első fázisát jelentette, mondta a Paraméternek Ravasz Ábel, a BMI tiszteletbeli elnöke. „A továbbiakban idén a Csallóköz és a Mátyusföld következik, a Dunaszerdahelyi, a Komáromi, a Galántai, a Vágsellyei és a Szenci járások következnek, majd egy év múlva azt a néhány további járást vizsgáljuk meg, ahol még élnek oláh cigányok” – mondta a Paraméternek Ravasz Ábel. Az eddigi tapasztalataik alapján még Közép-Szlovákia déli részén, a Rimaszombati és a Losonci járásokban, valamint északkelet Szlovákiában, Eperjes környékén is élnek oláh cigányok.
Comments