top of page

pi 24. 3.

|

Bratislava

Deň Mateja Bela 2023

Ideové dedičstvo Mateja Bela – prekleňovanie hodnotových rozdielov v slovenskej spoločnosti (konferencia)

Registration is closed
See other events
Deň Mateja Bela 2023
Deň Mateja Bela 2023

Čas a miesto

24. 3. 2023, 10:00 – 15:30

Bratislava, Panenská 682/33, 814 82 Bratislava-Staré Mesto, Slovakia

O podujatí

Pozývame Vás na prvý Deň Mateja Bela

Naše podujatie má úmysel pracovať s dielom a dedičstvom vedca, spisovateľa a farára Mateja Bela, a reflektovať na to, čo hovorí dnešku. Organizátormi podujatia sú dve inštitúcie nesúce jeho meno: Univerzita Mateja Bela (UMB)  v Banskej Bystrici a Inštitút Mateja Bela (IMB) z Bratislavy. Organizácie sa rozhodli spolupracovať v tejto téme a pomyselne tak prepájajú región Stredného Slovenska, odkiaľ Bel pochádzal, s Bratislavou, kde potom pracoval.

Podujatie je naplánované na deň jeho narodenia (24. marca) a odohráva sa na mieste, ktorý sa s ním úzko spája – s tzv. Evanjelickým predmestím, kde Bel žil, pracoval aj kde bol aj napokon pochovaný. Súčasťou podujatia je aj sprevádzaná prechádzka uličkami okolia, kde sa môžeme dozvedieť viac o Bratislave ako ju videl Matej Bel.

Gro konferencie tvoria dve panelové diskusie ohľadom odkazu Mateja Bela pre dnešok. Obe organizátori pripravili jeden panel. Panel Univerzity Mateja Bela (10:30) sa sústredí na ideové dedičstvo Mateja Bela, na jeho život a význam jeho textov v dnešnej dobe. Panel moderuje rektor UMB Vladimír Hiadlovský, diskutovať budú vedkyňa v oblasti architektúry Janka Krivošová, filológ a historik Imrich Nagy a spisovateľ Miloš Jesenský.

Druhý panel v gescii Inštitútu Mateja Bela (11:45) bude reflektovať na tému analýzou možnosti prekleňovania hodnotových rozdielov v slovenskej spoločnosti – tak, ako to musel robiť svojho času aj Bel. Panel moderuje Laura Bárczi a diskutovať budú vysokoškolský pedagóg a publicista Pavol Hardoš, evanjelická farárka Michaela Kušnieriková a odborník na oblasť ľudských práv Kálmán Petőcz.

Miestom konania je Goetheho Inštitút (Panenská 33). Podujatie je voľne dostupné, avšak potrebujete sa zaregistrovať na adrese https://bit.ly/denmatejabela2023 

Začiatok podujatia je o 10:00.

Veríme, že po tomto prvom ročníku sa Deň Mateja Bela stane každoročnou tradíciou, a že každý rok vieme odprezentovať dedičstvo Mateja Bela v inom meste Slovenska.

Časový plán


  • 30 minút

    Príchod hostí, registrácia na recepcií

    Recepcia, Goetheho Inštitút

  • 30 minút

    Úvodné slová

5 more items available

Zdieľajte toto podujatie

bottom of page